Alpamayo - najlepša gora sveta (VIDEO)

Objavljeno: 29. September 2016 - 13:06
Komentarji: 0 komentarjev

Pred petdesetimi leti je nemška plezalna revija Alpinismus razpisala anketo in bralce širom sveta povabila k lepotnemu ocenjevanju svetovnih gora. Najlepša gora na svetu je po njihovi oceni postala gora Alpamayo, ki se s svojimi 5947 metri dviga v perujski Cordilleri Blanci.

Andski ledeni kristal še danes nosi to zvenečo ime in nanj se vsako leto odpravi veliko alpinistov iz celega sveta (pred dnevi smo pisali o vzponu Domžalčanov na vrh). Ker Alpamayo leži v južni hemisferi, relativno blizu ekvatorja, je najprimernejše obdobje za odpravo in poskus vzpona na vrh od junija do septembra, ko je vreme najbolj suho in stabilno, seveda pa zna biti takrat zaradi tamkajšnje zime zelo mrzlo in vetrovno.

Na Alpamayo so prvi priplezali Francozi leta 1951 (v bistvu so bili na najvišji točki Nemci leta 1957), nasploh so bili francoski plezalci prevladujoči v petdesetih letih v tem gorovju. Najbolj priljubljena je JZ stena, ki je v večini snežena/ledena in z značilnimi snežnimi žlebovi in razi. Ta stena je tudi najlažja za vzpon, vseeno pa še daleč od lahke, prristop na vrh še zdaleč ni preprost.

Naslednje pomembno dejanje v zgodovini osvajanja najlepše gore sveta je pripadlo Slovencem. Leta 1979 so Tomo Česen, Matjaž Dolenc, Peter Markič in Žare Trušnovec prvi preplezala težko JV steno (Kranjska smer, 800m) in v nazaj pod steno spustili po osrednjem deviškem žlebu JZ stene. Ker so se "poabzajlali", linija ne velja za prvenstveno, smer njihovega sestopa pa je danes znana kot Francoska smer (ki pa so jo prvi preplezali Američani). 

Za lažjo predstavo o lepotah Alpamaya pa si poglejte spodnji video.

ALPAMAYO 2016 from Alejandro Aja on Vimeo.

 

Kategorija: 
Deli z ostalimi: 

Komentiranje in spletni bonton

Spoštovani uporabniki spletnega portala Friko.si, skupaj lahko naredimo naš in vaš Friko.si bolj prijazen. Ekipa Friko je vesela vaših odzivov in mnenj, saj smo prepričani, da lahko odprta debata pripomore k mnogim pozitivnim spremembam in razvoju portala.

Na naši spletni strani ne želimo omogočati anonimnih sovražnih govorov in žalitev, zato smo za komentiranje uvedli obvezno registracijo, ki jo lahko opravite tukaj. Pred oddajo komentarjev se morate najprej prijaviti.

Vabimo vas, da si tudi preberete pravila komentiranja.

Če ste naleteli na vsebino, ki se vam zdi nezakonita, jo lahko prijavite na Spletno oko. Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.